2006-05-15Prof. Terry Knight Semineri

Prof. Terry Knight, sayısal ortamda tasarım alanında araştırma ve eğitim yapmaktadır. Knight çalışmalarında, 1980'lerin başından beri, biçim gramerleri teorisi ve uygulaması üzerine odaklanmaktadır. 1994 yılında basılan Tasarımda Dönüşümler başlıklı kitabı, biçim gramerleri konuna en iyi giriş olarak kabul edilmektedir. Knight'ın son dönem çalışmaları, biçim gramerleri ve diğer bilgisayar uygulamalarının tasarım araştırmalarında kullanılması üzerinedir. Sayısal sistemlerin karakteristik özellikleri üzerine odaklanan Knight, özellikle, ifade olanakları, önkestirim, temsil sorunları, öngörülmemiş sonuçlar ve tasarım ilişkisini irdelemektedir.

Prof. Knight, Languages of Design ve Environment and Planning B: Planning and Design dergilerinin editör kadrosunda yer almaktadır; ayrıca, hem bu hem de başka tasarım araştırmaları dergilerinde makaleleri vardır. Nova Scotia Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 1975 yılında lisans derecesini alan Prof. Knight, Kaliforniya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1982'de yüksek lisans ve 1986'da doktora derecelerini almıştır.

6 Haziran 2006 Salı günü yapılacak genel seminer haricinde Prof. Terry Knight, 5 Haziran 2006 Pazartesi günü saat 10:00'da BOT Laboratuvarında çalışmaları hakkında özel bir ders verecektir.

YTÜ BOT